Družinska tradicija pečarstva družine Mikelj

Nazaj

Družinska tradicija pečarstva družine Mikelj

Pečarstvo Megamik že četrt stoletja združuje izkušnje in novosti na področju gradnje ogrevalnih naprav in pečarstva. Pred izvedbo strokovno svetuje in ureja ustrezno nabavo materialov. Poleg gradnje peči ponuja tudi koncept hiše, ki ga lahko ekskluzivno prilagodi investorjevim zahtevam in njegovim življenskim potrebam. Posebna pozornost je posvečena izboru naravnih materialov, ki so kompatibilni med seboj, enako sprejemajo vlago in jo oddajajo. Tak način gradnje pomeni, da hiša naravno “diha”, klima v hiši pa je prijetna v vseh letnih časih. Tako grajena hiša nima negativnih sevanj, zato omogoča prijetno bivanje, ustvarjalno ozračje in odlično počutje. 

Imate dolgoletno tradicijo oziroma ste že druga generacija pečarjev. Vas je dejavnost zanimala že v mladosti?
Boštjan: »Že od mladih nog sem se ukvarjal s pečarstvom zaradi želja očeta, ampak se nikoli nisem videl kot del te dejavnosti. Po zaključku šolanja pa sem spoznal, da mi takšen poklic odgovarja, saj je svoboden, inovativen ter zahteven, hkrati pa rad delam sam.« 

Kako je delati v tej panogi?
Boštjan: »Karkoli delaš z veseljem, ni težko. Ko pride kakšen težji dan, je naslednji, potem lažji in te, tako rekoč, zopet potegne not. Res pa je, da ko delaš stvari dlje časa, se je potrebno na vsak način dodatno izobraževati. Mi imamo največ izpopolnjevanj v tujini. Nemčija je na tem področju najmočnejša. Sicer pa tudi Avstrija in Italija. Preko teh držav smo si vzpostavili povezave ter delamo z njimi že skoraj 30 let in zadnja leta tudi s proizvajalcem iz Poljske.«

Tanja: »Res je, podjetje Pečarstvo bo imelo letos marca že 28 let delovanja, s tem da je imel Boštjan že prej obrt 2 leti, tako da sva že kar v 30. letu te dejavnosti. Z vsemi proizvajalci sodelujeva že preko 25 let. Na začetku smo se dolgo časa spoznavali, nakar smo si ostali zvesti skozi vsa ta leta. Sodelujemo z enimi in istimi proizvajalci peči, kurišč in šamotnega materiala, kar naredi delo prijetnejše.«

Kako vam uspeva skozi dve generaciji ohranjati znanje o pečarstvu?

Boštjan: »Če pogledamo samo konfiguracijo dela, se nič ne spreminja, saj zakonitosti fizike ostajajo enake. Problem pa je, da so na trgu vedno kakšni novi materiali, ki jih je potrebno spremljati, če želimo dosegati nivoje današnjega sveta. Torej, če želiš biti konkurenčen in drugačen kot drugi. Midva sva zmeraj govorila, da ne želiva biti v povprečju, zato sva včasih hodila po robu, kar ni zmeraj preprosto, ti pa da to večji občutek zadovoljstva.«

Kako pa se je skozi čas spreminjala tehnologija pečarstva oziroma način dela v tej dejavnosti?

Boštjan: »Način dela je sedaj vsekakor lažji, saj imamo veliko materialov pripravljenih že vnaprej. Skozi čas pa se je precej spremenila zakonodaja na področju varnosti in tehnologije. Največ poudarka je na varnosti človeka in na bivalnih okoliščinah, tako da mora biti bivanje z našimi izdelki 100% varno in zdravo za stanovalce. Lahko rečem, da je skozi vsa ta leta ravno to največji napredek. Še 30 let nazaj so se uporabljale kurilne naprave in peči brez dovoda zunanjega zraka. Danes pa je to osnova in tudi pogoj, da so vse kurilne naprave preizkušene in da so primerne za zdravje uporabnikov in neškodljive za okolje. Konec koncev mi vsak izdelek tudi podpremo s certifikatom in prevzamemo odgovornost za to, kar naredimo.«

Imate hišo, v kateri se ogrevate le z lončeno pečjo. Kako s tem načinom ogrevanja?

Boštjan: »Peč, na kateri trenutno sediva, nama ogreva celotno hiši. V začetku gradnje hiše sva se najprej veliko pogovarjala o izboru kurilne naprave. Odločila sva se za lončeno peč s toplozračnim ogrevanjem po celotni hiši. Za toplozračno ogrevanje sva se odločila, saj je brez ventilatorja. Na tak način so se ogrevali že Rimljani, tukaj v okolici pa je bil tudi grad v Pišecah ogrevan na tak način. Že preden smo začeli z gradnjo hiše, smo vedeli, kaj vse moramo narediti in tudi kako bomo to naredili. Glede samega ogrevanja sva dala izračun, porabo, konfiguracijo, tehnične podatke, podatke o lokaciji, o barvi in o obliki, že preden je bila hiša zgrajena. Tukaj sva se potem nadgrajevala glede na obliko, barvo in funkcionalnost. Takšna peč ima toliko akumulacije, da se lahko zakuri samo enkrat na 12 ur in ni nikoli hladna. Glede na to, da je veliko akumulacije, pokurimo zelo malo in posledično so tudi stroški nizki. Nekje na 3 tedne je potrebno le odstraniti pepel iz kurišča in očistiti šipo na vratih. Ker peč ne deluje na elektriko, jo je potrebno ročno zakuriti in tudi ročno zapreti zrak, tako da je celoten sistem zaprt.«

Tanja: »Naša hiša je hkrati tudi vzorčna hiša, ki jo želiva pokazati bodočim investitorjem, ki se odločajo za način ogrevanja. Ko pomislim, kaj je tisto, kar naju je pripeljalo do tega, da tak sistem danes predstavljava, so to v veliki meri izkušnje. V svoji dolgoletni skoraj 30 letni zgodovini pečarstva sva se večkrat srečala s strankami, ki so imele en sistem ogrevanja, drug sistem ogrevanja, nato pa so prišli do naju z željo po kaminu ali peči, ki bi ustvarila prijetnejši ambient. Na tem mestu sva poskušala pokazati, da lahko že z eno napravo dosežemo vse to. Torej ogrevanje celotne hiše, prijetna toplota in ambient.«

Pojasnite nam, kako je z investicijo vgradnje lončene peči? 

Boštjan: »Če pogledamo vgradnjo lončene peči ali katerekoli druge peči, se investicija povrne v 5 letih. Pri kakovostnih materialih so prvi servisi nekje po 10 ali 15 letih. Dimnik se čisti enkrat ali dvakrat na leto, odvisno od kurilne naprave. Pravzaprav je vse odvisno od same gradnje.
Pri lončenih pečeh je zelo pomembno, da ni obratovalnih stroškov vsaj 10 do 15 let. Vse, kar je potrebno, je čistiti kurišče, priskrbeti kakovostna drva ter poskrbeti, da so suha.«

Kako pa je s certifikati na tem področju?

Boštjan: »Vsi materiali imajo certifikate že od proizvajalca. Na koncu, ko je peč postavljena, pa investitor dobi certifikat od proizvajalca t.j. pečarja. Pečar mora stati za svojim delom, podati izjavo in dati certifikat. To je pomembno, ker gredo vsi ti dokumenti in certifikati v register podjetja za novo kurilno napravo. To pomeni, da so vse kurilne naprave, ki jih imamo, vpisane v evidenco. Če naprava nima certifikata, je ne moremo vpisati v evidenco.«

Delate samo na področju Slovenije ali tudi na tujih tržiščih?

Boštjan: »Predvsem se dela po celi Sloveniji, včasih pa pridobimo tudi naročilo iz bližnjih držav: Hrvaške, Avstrije in Italije. Predvsem v zamejstvu je pečarstvo znano še od časov, ko je delal še oče.

Imate mogoče kakšen nasvet, ki bi si ga želeli vi sami prejeti na začetku vaše podjetniške poti?

Boštjan: »V tej dolgoletni dobi podjetništva se srečaš tako s padci kot vzponi. Včasih preprosto potrebuješ nekoga, da ti ponudi nekaj svoje energije, včasih pa je imaš ti toliko, da jo lahko daš drugemu. Vsi mladi, ki izdelujete nove stvari, glavo pokonci, poskusite in pogumno naprej! Dolgoročni načrti so tisti, ki najbolj peljejo naprej in pri tem še vedno vztrajamo. Delo mi je še vedno v izziv. Rad sem z ljudmi in rad ustvarjam.«

Tanja: »Vsekakor želiva še naprej osrečevati ljudi, ki se odločajo za takšen način ogrevanja. Konec koncev ni večje nagrade kakor klic zadovoljne stranke, ki ti pove, da je bila to njegova najboljša investicija v celotni hiši. To si želiva tudi še v prihodnje.«

Boštjan: »Ključ do uspeha je odkritost do stranke. Pomembno je, da je delo, ki ga narediš, pošteno, da narediš tako, kot se dogovoriš, in da upoštevaš servise po preteklih letih. Najbolj pomembno pa je, da ne zavajaš ljudi.«

Kontakt